پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

کم بارشی انباشته بزرگترین مشکل آبسرد در سال ۱۴۰۱

سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ تا اینجای کار سال چندان خوب و پر بارشی نبوده و بعید است که کم بارشی انباشته شده از ابتدای سال زراعی جاری(اول مهر ماه) تاکنون و البته کم بارشی انباشته از سال قبل بوسیله بارش هفته ها و ماه های آینده جبران گردد.

بطور کلی ۹۰ درصد بارش های سالیانه شهر آبسرد در بازه زمانی آبان ماه هر سال تا اواسط خرداد ماه سال بعد اتفاق می افتد و بارش های اول تیرماه تا پایان شهریور ماه عموماً بصورت رگبارهای سیل آسای تابستانه می باشد و این بارش ها تقریباً اثر چندانی در تقویت منابع آب های زیرزمینی منطقه ندارد لذا اگر در سه ماهه بهار ۱۴۰۱ کسری بارش مهرماه تا پایان اسفند ۱۴۰۰ جبران نشود این کسری بارش به علاوه کسری بارش انباشته سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ باعث بروز کم آبی تابستانه شدید در منطقه‌ آبسرد می گردد.

در این بین نکته نگران کننده پیش بینی بلند مدت هواشناسی از تداوم پدیده دور پیوند لانینا در بهار و تابستان ۱۴۰۱ و احتمال استمرار لانینای ضعیف تا پایان ماه نوامبر ۲۰۲۲ ( آبان و آذر ۱۴۰۱ ) می باشد که می تواند بر میزان بارش ها در پاییز ۱۴۰۱ فلات مرکزی ایران اثر منفی بگذارد و شرایط را برای جبران کم آبی انباشته سخت و سخت تر نماید.

از سوی دیگر برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی در منطقه آبسرد و مصرف بی ضابطه  آب بویژه در بخش کشاورزی شرائط را بی نهایت بغرنج و پیچیده کرده است.

در چنین شرایطی ما باید خود را برای تنش آبی شدید در بلند مدت آماده کنیم و از هم اکنون به فکر فردای کم آب و شاید بی آب باشیم.

تغییر الگوی کشت در منطقه آبسرد دیگر یک انتخاب اختیاری نیست بلکه یک الزام غیرقابل چشم پوشی است ما چاره ائی نداریم مگر حذف محصولات کشاورزی پر آب بر نظیر صیفی جات و گل های از چرخه تولید و جایگزین کردن آنها با محصولات اقتصادی کم آب بر نظیر آلبالو محلی،انگور . زرشک و در این مسیر هر کس که زودتر خود را با شرائط جدید تطبیق دهد قطعاً در آینده ضربه کمتری را متحمل خواهد شد.

 

نوشته ایجاد شد 88

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.