پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

دفع پسماند حاشیه شهرها،باری که به ناحق به گردن شهرداری ها افتاده است

اگر به خاطر داشته باشید هفته گذشته مطلبی تحت عنوان «بحران زباله در هومند وادان/شهرداری دماوند به‌علت عدم درآمد از ساخت‌وسازهای جاده صالح‌آباد وظیفه خدمات‌دهی ندارد» را ما در این پایگاه خبری منتشر نمودیم و در آن مطلب به گلایه به حق شهردار دماوند در رابطه با معضل دفع پسماندهای مناطق خارج از محدوده قانونی شهر دماوند نظیر هومند وادان پرداختیم که الته این مشکل درد دل تمام شهرداران شهرستان دماوند بود.

حال پس از گذشت حدود یک هفته از زمان انتشار آن مطلب جلسه گارگروه پسماند شهرستان دماوند به ریاست رضا طاهرخانی فرماندار شهرستان دماوند با حضور و اعضای این کارگروه صبح روز چهارشنبه در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار شد.

فرماندار شهرستان دماوند در جلسه کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان با تاکید بر لزوم حفظ سلامت شهروندان و محیط زیست گفت: توجه به سلامت شهروندان باید جزء مهمترین اولویت های مدیران شهرستان دماوند قرار گیرد و نحوه مدیریت صحیح پسماند و استفاده از روش های علمی و نوین در این زمینه یکی از امور زیربنایی جهت توسعه هر منطقه است.به نحوی که عدم دفن اصولی زباله ها تبعات بسیار جدی در سلامت شهروندان و محیط زیست دارد.

رضا طاهر خانی با اشاره به اینکه جلسه کارگروه پسماند بعد از گذشت ۳ سال در شهرستان دماوند برگزار شده است افزود: مطالبات شهروندان در حوزه جمع آوری پسماند در سطح شهرستان دماوند به دلیل عدم پیگیری در سالهای گذشته پاسخ داده نشده است.

طاهرخانی فرماندار شهرستان با تاکید بر توجه شهرداری ها و دهیاری ها جهت جمع آوری زباله های رها شده در حریم شهرها و روستاها گفت: حریم و محدوده شهری و روستایی و همچنین متولی آن توسط قانون‌گذار مشخص شده است و مدیران باید وظایف محوله خود را به نحو احسنت انجام دهند.

وی بر جمع آوری به موقع زباله ها، توسط شهرداری های شهرستان و دفع بهداشتی زباله ها روستایی و شهری، مدیریت پسماندهای صنعتی و  بی خطرسازی زباله های عفونی با نظارت جدی شبکه بهداشت و درمان تاکید کرد.

رضا طاهرخانی در پایان به جمع آوری نخاله های غیر مجاز ساختمانی،ساماندهی و جانمایی محلی جهت تخلیه این پسماندها، برخورد جدی با رها کنندگان نخاله های ساختمانی را ضروری دانست و با تاکید بر پیگیری و اجرای دقیق مصوبات تا حصول نتیجه از سوی اعضای کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دماوند،از اداره محیط زیست شهرستان خواست تا نسبت به تشدید نظارت های خود در این حوزه در  راستای قانون اقدام نماید.

البته فرماندار محترم شهرستان دماوند در این جلسه مشخص نکردند که هزینه های سرسام آوری جمع آوری و دفع بهداشتی زباله های مناطق خارج از حریم و محدوده قانونی شهرها را چه کسی باید پرداخت کند و در حالیکه شهرداری ها هیچ درآمدی از مناطق خارج از حریم و محدوده قانونی شهرها ندارند چرا باید این زباله ها را جمع آوری کنند و چرا باید پول عوارض دفع پسماند دریافت شده از سکنه داخل بافت و حریم باید در خارج از محدوده خرج شود؟

نوشته ایجاد شد 671

2 دیدگاه در “دفع پسماند حاشیه شهرها،باری که به ناحق به گردن شهرداری ها افتاده است

  1. حالا همین شهرداری در بلوار هومند فقط میاد زباله ها را جمع میکند و در خیابان های فرعی ( هومند هایی که تابلو دارد و با شماره تفکیک شده ) دست به سیاه و سفید نمیزند و زباله ها را مردم یا میریزند در کوچه ها و یا اتش میزنند و یا میارن در سطل زباله های در هومند اصلی – همین شهرداری فقط بلد است پول بگیره از ملت بدبخت بابت فنس و دیوار و استخر و ساختمان اما کوچکترین خدماتی ندارد – فقط مثل تام و جری پلیس ساختمان راه میاندازه و ملت را سرکیسه میکنه ولی خدمات بی خدمات – شما هم دفاع بیجا نکنید – اون زمانی که کلی پول میگرفت مگه حدمات داشت ؟؟ برق را که ملت خودشون اوردند و اداره برق هم امضا گرفته که حق و اختیاری ندارید – شهرداری هم که فقط پول میگیره و دست به سیاه و سفید نمیزنه – نه اسفالتی و نه جمع اوری زباله ای و عملا هیچی – فقط مثل شر خر ها فقط پول میگیره – رو میزی و زیر میزی – به همین راحتی – اخرین بار هم که گندش درامد و زیر میزی گرفته بودن – عملا ابسرد شهرداری ندارد و خودتون بهتر میدانید چه خبر است-

    1. دوست عزیز
      پولی که امثال بنده و خیلی های دیگر به عنوان عوارض نوسازی و پسماند به شهرداری بصورت مرتب و سالیانه می پردازیم قطعاً شما نمی پردازید
      ضمناً اگر شهرداری از شما پولی بابت پسماند دریافت داشته می توانید مدعی شوید و اگر تحت عناوین دیگر پرداخته اید قطعاً نمی توانید مدعی جمع آوری زباله به خرج ساکنین داخل بافت شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *