پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

از باغشهر آبسرد چه خبر…؟

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که به نحوی با شهر آبسرد دماوند ارتباط دارید یا سابقاً قصد خرید ملک در این شهر را داشته اید ، قطعاً واژه «باغشهر آبسرد» برای یک بار هم که شده به گوش شما رسیده و شاید مانند بسیاری از اهالی محترم آبسرد و صاحبان املاک در این شهر منتظر تعیین تکلیف این طرح هستید.

اگر چنین است همین ابتدای کار باید خدمت شما عزیزان عرض کنم که این طرح (که در واقع مقدمات آن از همان ابتدا بصورت رسمی در این شهر کلید نخورده بود) به دلایل قانونی دیگر در این شهر اجرا نمی گردد!

البته این عدم اجرا فقط مختص این شهر نیست و تنها دلیل آن مصوبه شماره ۳۰۰/۵۸۸۵۶ مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون شهرکهای مصوب آن شورا می باشد که براساس آن هر گونه کاربری با عنوان باغشهر و باغ مسکونی و باغ ویلا در کلیه طرحهای توسعه و عمران و در کلیه سطوح و مقیاس، فاقد وجاهت قانونی اعلام شده…!

در این نامه که خطاب به مدیرعامل محترم شرکت عمران شهرهای جدید صادر شده بود آمده است:

با سلام و احترام،به استحضار جنابعالی می رساند: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۱مقرر نمود:

۱ .شهرک های مصوب قبلی شورای عالی که تاکنون فرایند طراحی و تصویب نهائی و صدور پروانه احداث را طی ننموده و یا پس از گذشت سه سال از تاریخ صدور پروانه منجر به عملیات اجرایی با نظر ستاد مدیریت شهرک سازی نشده است، لغو می گردد. ستاد مدیریت شهرک سازی موظف است با همکاری دبیرخانه شورای عالی و ادارات کل راه و شهرسازی استانها ظرف مدت ۳ ماه نسبت به شناسایی مصادیق این مصوبه اقدام و نتیجه را گزارش نماید. در صورت وجود توجیه فنی برای احداث شهرکهای مصوب قبلی، متقاضی موظف است در اجرای ماده ۱۵ دستورالعمل ترویج شهرک سازی اقدامات لازم برای تطبیق با مقررات شهرک سازی را به عمل آورد. شرکت عمران شهرهای جدید (دبیرخانه ستاد شهرک سازی) با همکاری مراجع استانی در سراسر کشور گزارش جامعی از وضعیت شهرک های مصوب قبلی اعم از دارای پروانه یا فاقد پروانه تهیه و به همراه آسیب شناسی مباحث طرح شده و پیشنهادات برای اصلاح رویه موجود را به شورای عالی ارائه نماید.

۲ .هر گونه کاربری با عنوان باغشهر و باغ مسکونی و باغ ویلا در کلیه طرحهای توسعه و عمران و در کلیه سطوح و مقیاس، فاقد وجاهت قانونی بوده و قابل استناد نمیباشد.

مراتب جهت استحضار اعلام میشود. خواهشمند است دستور فرمایید ضمن بررسیهای لازم، گزارش موردنظر شورای عالی به همراه پیشنهادات آن شرکت محترم جهت اتخاذ تصمیم به شورای عالی ارایه شود. معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروزحناچی

بدین ترتیب پرونده احداث باغشهر ها در سراسر کشور از دی ماه ۱۳۹۴ بسته شد و امروز دیگر چیزی بنام باغشهر در هیچ کجای کشور قابل اجرا نمی باشد و این در حالی است که هنوز بسیاری از مشاورین املاک در سطح شهرستان دماوند و بویژه شهر آبسرد در حال فروش زمین با وعده اجرای قریب الوقوع « باغشهر آبسرد» به خریداران هستند و بسیاری از خریداران و مالکین اراضی باغی اطراف شهر نیز هنوز چشم انتظار تصویب طرح باغشهر آبسرد!

البته حتی بر فرض اجرای این طرح دو مشکل بزرگ در مسیر اجرای طرح باغشهر آبسرد وجود داشت:

اول اینکه این طرح در اراضی یکپارچه و براساس طرح مصوب وزارت مسکن و شهرسازی و با در نظر گرفتن سرانه های مقرر برای طرح های شهری قابل اجرا بود و مالکیت یکپارچه اراضی محل اجرای این طرح یکی از شروط اجرای این طرح بود و این در حالی بود که در هومند آبسرد هزاران مالک وجود داشت و اجرای یکپارچه طرح عملاً غیرممکن بود.

دوم آنکه تاکنون هیچ مقام و مرجعی در سطح شهر آبسرد و شهرستان دماوند و استان تهران بصورت رسمی چنین طرحی را به وزارت مسکن و شهرسازی اعلام نکرده بودند و در واقع شهرداری و شورای اسلامی شهر آبسرد در آن زمان بدون اخذ مجوزهای لازم (و حتی بدون پیگیری های اولیه) مدعی تصویب چنین طرحی برای شهر آبسرد شده بودند که البته این هم از همان خبرهای کذب و بی اساس شوراهای سابق شهر آبسرد بود.

در واقع اعضای شورای شهر و شهردار وقت آبسرد در سالهای قبل از لغو مصوبه باغشهرها (۱۳۹۴) تقریباً هیچ اقدام جدی برای اخذ مصوبه باغشهر آبسرد انجام نداده و بدتر آنکه با علم به عدم اخذ مصوبه باغشهر برای شهر آبسرد صرفاً جهت کسب درآمد، خبر کذب تبدیل آبسرد به باغشهر را رسانه ایی کرده و مردم و بویژه خریداران را فریب داده بودند.

امروز هم هنوز مشاورین املاکی در منطقه وجود دارند که وعده تصویب قریب الوقوع باغشهر آبسرد را داده و بر همین اساس بازاری پر رونق را برای خود تدارک دیده اند و جالب اینجاست که نه تنها هیچ مستند قانونی برای ادعای خود ارائه نمی دهند بلکه مدعی لغو مصوبه سال ۹۴ شورایعالی شهرسازی و معماری هم هستند و به هیچ عنوان زیر بار نمی روند!

در هر صورت اگر شما هم منتظر تصویب طرح باغشهر آبسرد هستید باید بدانید که این طرح بیش از ۶ سال است که دیگر به تاریخ پیوسته و عملاً قابل استناد نمی باشد.

نوشته ایجاد شد 643

4 دیدگاه در “از باغشهر آبسرد چه خبر…؟

 1. ما خیلی وقتا عادت کردبم به این خبرها.
  البته که شما فقط زحمت انتقال خبرها رو میکشید
  ولی خدایی کل اخبارصفحتونو نگاه کنید از اول چهارتا خبر مردم شاد کن توش نیست برای مردم و کشاورزا.

  1. با سلام
   وقتی خبری که موجب شادی مردم بشود وجود ندارد ما کدام خبر مردم شاد کن را پوشش بدهیم؟
   اگر چیزی برای شاد بودن وجود داشت این ملت این اندازه ناراحت و معترض نبودند!

 2. سلام
  بنده هم موافقم…
  ممنونیم که زحمت انعکاس اخبار را میکشید. مخصوصا این موارد که موجب آگاهی بیشتر مردم از واقعیات است.
  همیشه میگن حرف حق تلخه…
  فکر کنم شما هم اگه نوشته بودید اینجا به زودی باغشهر میشود و همه ساخت و ساز کردن و ایها الناس، هرکی پول داره بیاد سرمایه گذاری کنه، خیلیا خوشحال میشدند!!!

  1. با سلام
   راه حل خیلی از مشکلات تغییر قوانین است و تسهیل شرایط قانونی است
   برای مثال الان جهاد کشاورزی تلویحاً ساخت انباری و استخر و فنس کشی در باغات با متراژ بالای ۳۰۰۰ متر را مجاز می داند
   اگر از روز اول این بصورت قانون اعمال می شد مردم می دانستند که باید قطعات ۳۰۰۰ متر به بالا را بخرند و املاک کوچکتر تجمیع می شدند و املاک بالای ۳۰۰۰ متر هم تکلیف خودشان را می دانستند

   الان چون جهاد سخت می گیرد مردم هم بلاتکلیف مانده اند
   دولت باید رسماً اعلام کند که هر کس باغ بالای ۳۰۰۰ متر دارد می تواند به فرض ۱۰۰ متر بنا و ۵۰ متر استخر داشته باشد و برق و گاز را هم بدهد و در عوض املاک کوچکتر را تشویق به تجمیع املاک کند تا اراضی کشاورزی حفظ شده و مردم هم بلاتکلیفی نجات پیدا کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *