پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

تهیه نقشه جامع کاربری اراضی کشاورزی در سال آینده

مدیرکل دفتر مهندسی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور گفت: نقشه جامع کاربری اراضی کشاورزی کشور در راستای مدیریت زمین تا پایان نیمه نخست سال آینده تدوین می‌شود.

«محمد احمدی» در جریان بازدید از سومین نمایشگاه بین‌المللی ایران ژئو افزود: تهیه نقشه جامع کاربری اراضی کشاورزی کشور از جمله برنامه‌های این سازمان در راستای مدیریت زمین و دستیابی به اطلاعات پایه مورد نیاز و آمار دقیق اراضی کشاورزی است.

مدیرکل دفتر مهندسی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور اظهارداشت: این نقشه شامل وضعیت کاربری فعلی اراضی کشور به ویژه در بخش کشاورزی می‌شود.

احمدی ادامه داد: اگر با مانعی روبرو نشویم تهیه این نقشه تا ۹ ماه دیگر به اتمام می‌رسد.

وی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه بازگشت بخش تطبیق و مستندسازی اراضی کشاورزی به سازمان امور اراضی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تا یک ماه آینده خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر پیش‌نویس این تفاهم‌نامه آماده شده است.

مدیرکل دفتر مهندسی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: از سال ۱۴۰۰ با تصمیم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، تهیه حدنگار یا کاداستر اراضی کشاوری و بخش تطبیق و مستندسازی از سازمان امور اراضی کشور منفک و به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور واگذار شد.

احمدی گفت: اکنون نقش ما پاسخگویی به استعلامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه تطبیق و مستندسازی اراضی کشاورزی است که ۵۰ درصد کار حدنگاری یا کاداستر را شامل می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور با بیان این که صدور سند کاداستر هم اکنون برعهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دارد، اذعان داشت: ما در حال حاضر تا مرحله‌ای پیش می‌رویم که نقشه حدنگاری یا کاداستر اراضی کشاورزی تولید شود و کار تطبیق و مستندسازی بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی با اشاره به این که از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۴۰۰ سند حدنگار ۶.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی توسط سازمان امور اراضی کشور صادر شده است، تصریح کرد: این عدد حدود نیمی از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور را شامل می‌شود.

نوشته ایجاد شد 671

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *