پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

۲۰۲۳؛گرمترین سال تاریخ بشر/نابودی انسان به دست خود

دیده‌بان اقلیمی اتحادیه اروپا تایید کرد که سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ بود و دمای سطح کرهٔ زمین به عبور از حد نصاب حساس ۱.۵ درجه سانتی‌گراد نزدیک شد.

کوپرنیک، مرکز پژوهشی و دیده‌بانی اقلیمی اتحادیه اروپا، سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در گزارش خود گفت که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی در سال گذشته میلادی امواج هوای گرم، خشکسالی و آتش‌سوزی طبیعت افزایش یافت و دمای میانگین زمین به ۱.۴۸ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی رسید که حد نصاب تعیین‌شده برای مهار گرمایش زمین است.

سامانتا بورگس، نایب رئیس مرکز اقلیمی کوپرنیک، همزمان با انتشار این گزارش در یک نشست خبری گفت: «سال ۲۰۲۳ اولین سالی بود که تمامی روزهای آن بیش از یک درجه سانتی‌گراد از دوران ماقبل صنعتی گرم‌تر بود. به احتمال فراوان دمای سال گذشته(۲۰۲۳) بالاتر از هر دوران دیگری در ۱۰۰ هزار سال گذشته بود.»

البته این وضعیت برای برخی کشورها بسیار بدتر بود و در کشورهای خاورمیانه متوسط دمای هوا بیش از ۵ درجه سانتیگراد افزایش را نشان می داد و این در حالی بود که در معدود نقاطی از کره زمین و بویژه در مناطق استوایی به علت افزایش میزان رطوبت و افزایش میزان بارش باران های سنگین استوایی درجه حرارت از نرمال بلند مدت کمتر بود و به عبارتی در حالیکه مناطق حاره ایی کاهش دما داشتند مناطق جنب حاره افزایش شدید دما را شاهد بودند.

از سوی دیگر مناطق معتدله و همچنین مناطق قطبی نیز از اثرات گرمایش جهانی در امان نبودند و در پائیز گذشته برخی نقاط قطبی رنگ برف را ندیدند و دریاچه های شمالی آمریکا حتی یخ هم نبستند و مردم جنوب کانادا اولین سال نو بدون برف و نسبتاً گرم را تجربه کردند.

ظاهراً نسل بشر قصد دارد که با دست خود،نسل خود را منقرض نماید و در این میان مردمان کشورهایی همچون ایران و عراق و مصر بیش از دیگران عجله دارند!

نوشته ایجاد شد 671

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *