پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

مالیات ستانی از ویلاهای لاکچری؛چه ویلای مجاز،چه ویلای غیر مجاز…!

ظاهراً دولت و مجلس عزم خود را برای گرفتن مالیات از همه چیز جزم کرده اند و علاوه بر درآمد اشخاص حتی اموال شهروندان نیز در معرض خطر مالیات ستانی قرار دارد و این مالیات ستانی نیز از ویلاهای لاکچری شروع شده است.

بر همین اساس و به گزارش پایگاه خبری آبسرد آنلاین ، نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت صبح دوشنبه، ۲ بهمن ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، با ردیف های ۱ و ۲ بند (ژ) تبصره (۶) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در ردیف ۱ بند ژ تبصره ۶ این لایحه آمده است: زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، باغ‌ویلاهای مجاز (با احتساب عرصه و اعیان) و واحدهای مسکونی که ارزش هریک از آنها بیش از سیصد و پنجاه میلیارد (۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال باشد، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند. این مالیات بر عهده شخصی است که در ابتدای سال مالک املاک فوق بوده است.

بر اساس ردیف ۲ بند ژ تبصره ۶ این لایحه؛ واحدهای مسکونی و باغ‌ ویلاهای در حال ساخت، مشمول این مالیات نمی‌باشند. باغ‌ ویلاهای غیرمجاز تا زمان دریافت پروانه ساخت یا اجرای حکم کمیسیون موضوع ماده (۳) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها، مصوب سال ۱۳۷۴ با اصلاحات بعدی و کمیسیون‌های ماده (۹۹) یا ماده (۱۰۰) قانون شهرداری‌ها حسب مورد مشمول جریمه‌ای معادل دو برابر مالیات باغ‌ ویلاهای مجاز هستند.

بدین ترتیب باغ ویلاها با قیمت بیشتر از ۳۵ میلیارد تومان اعم از اینکه مجاز باشند یا غیر مجاز مشمول دریافت مالیات می گردند ولی از آنجا که ساز و کار شناسایی این ویلاها هنوز مشخص نشده بنظر می رسد این ردیف ها نیز مانند موارد مشابه آن در سنوات قبل بیشتر جنبه شوخی و بازی با واژگان را داشته و برای دولت هیچ دستاورد مالیاتی به همراه نداشته باشد.

نوشته ایجاد شد 689

دیدگاهتان را بنویسید