پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

چه درختی بکاریم؟

این روزها که مصادف با هفته درختکاری است ما هم بر آن شدیم که مطلبی در این خصوص داشته باشیم ولی چه مطلبی بهتر از مطلب قدیمی پایگاه خبری تحلیلی آبسردآنلاین که در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ منتشر شده بود و چند بار نیز ویرایش شده بود.

هر چند ما ابتدا قصد داشتیم که این مطلب را در بخش اخبار و مطالب آرشیوی منتشر نمائیم ولی با توجه به بازدیدهای بسیار زیاد صورت گرفته از این مطلب در سایت قدیم تصمیم بر انتشار این مطلب در بخش اصلی پایگاه گرفتیم.

اسفند ماه است و فصل خوب درختکاری و به همین دلیل اغلب ویلاداران محترم این روزها در تکاپوی انتخاب درخت مناسب برای فضای سبز ویلای خود هستند ولی در این میان برخی از ویلاهای بسیار شیک را در حومه آبسرد  می توان دید که علیرغم هزینه های بسیار سنگین برای کاشت درخت و درختچه ها دارای فضای سبز بسیار بد نما و تکیده و خشک هستند!

ولی چرا بسیاری از ویلاهای منطقه با مشکل ایجاد فضای سبز مواجه هستند؟پاسخ این سئوال بسیار کوتاه و ساده است:” عدم تناسب درختان کاشته شده با اقلیم منطقه آبسرد دماوند”

ممکن است در پاسخ گفته شود که ما همان چیزی را در باغچه کاشته ایم که در باغ های اطراف کاشته شده پس چرا در باغ مجاور این درختان خوب به بار می نشیند ولی در باغچه ما خشک می شود؟

جواب در نوع کاشت و نگهداری است چرا که به فرض باغ سیب مجاور ویلای شما ممکن است دارای صدها درخت سیب در یک مجموعه بزرگ باشد که بصورت هماهنگ آبیاری شده و کوددهی و سم زنی مناسب می گردند ولی در باغچه کوچک شما چندین نوع درخت مختلف مثل سیب و هلو انگور و درختان و درختچه های زینتی مثل رز و بید مجنون و… با شرائط نگهداری متفاوت در کنار هم کاشته شده و به همین دلیل ممکن است این گیاهان نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی پیدا کرده و گونه غالب و یا سازگارتر سایر گونه ها را از بین برده و یا ضعیف نماید.

برای مثال میزان آب مورد نیاز انگور تقریباً نصف سیب است و آبیاری زیاد درخت انگور می توان سبب ساز کم باری این درخت و حتی خشک شدن این گیاه شود و یا اینکه درخت گردو یک درخت مهاجم سایه دار است و معمولاً باعث نابودی سایر رقبای خود می گردد.

حتی درختانی مثل هلو به شدت به آلودگی انگلی حساس بوده و سریع به انواع شته آلوده می شوند و عدم سم پاشی این درختان سبب ساز نابودی آنها می گردد و حتی در ابعاد تجاری نیز این گونه برای منطقه ما مناسب نیست.

اما چه گیاهانی برای اقلیم منطقه آبسرد مناسب است و چه مجموعه ائی از گیاهان را می توان بدون نگرانی در کنار یکدیگر کاشت؟

ابتدا باید بدانیم که اقلیم منطقه ما چگونه اقلیمی است تا بعد به بررسی گونه های مناسب بپردازیم.

اقلیم منطقه آبسرد اقلیم سرد و خشک کوهستانی می باشد چرا که میانگین دمای هوا در بیش از ۸ ماه از سال کمتر از ۱۰درجه سانتیگراد بالای صفر بوده و میزان بارندگی نیز در حدود ۳۰۰ میلی متر است و عمده بارش ها نیز در فصل پائیز و زمستان اتفاق افتاده و عملاً در دوره رشد درختان بارندگی چندانی را در منطقه شاهد نیستیم لذا باید درختانی را به عنوان فضای سبز ویلا انتخاب کرد که ضمن مطابقت با اقلیم منطقه و عدم نیاز به نگهداری در شرائط خاص، زیبا و چشم نواز هم باشند.

اما چه گونه های برای منطقه ما مناسب هستند؟

الف- گونه های کاملاً سازگار با اقلیم منطقه که حتی می توانند تا چند سال بدون نیاز به آبیاری سبز بمانند(این گونه ها در مقابل سرما و کم آبی بسیار مقاوم هستند):

درختان مثمر:آلبالو محلی(بعمل آمده از بذر آلبلوی محلی)، زالزالک و زالزالک وحشی(ولیک)،زرشک،بادام کوهی یا بادام وحشی،انواع گونه های انگور بویژه انگورهای دانه دار، انواع پسته اهلی و وحشی

درختان و درختچه های زینتی:انواع سرو بویژه سرو نقره ائی و سرو کوهی،کاج تهران،سدروس(کاج طاوسی)،گل محمدی

توجه: درختان کاج ویژه مناطق حاره نظیر کاج های مطبق به دلیل حساسیت دمائی و نیاز آبی بالا مناسب کاشت در منطقه آبسرد نیستند همچنین درختانی نظیر اکالیپتوس،انجیر،انار و زیتون نیز به سرمای منطقه حساس بوده و مناسب کاشت در آبسرد نیستند همچنین برخی از انواع سرو نیز به خاک منطقه حساسیت داشته و پس از چند سال خشک می گردند.

ب- گیاهان نسبتاً سازگار (به شرط آبیاری منظم)

درختان و درختچه های مثمر:انواع سیب و بویژه سیب های تابستانه، به،گلابی،انواع آلو و زردآلو ،آلبالوی پیوندی،گردو،گوجه سبز

درختان و درختچه های زینتی:انواع رز،نسترن و ساناز،پیرکانتا،شمشاد،ترون،گل ختمی و انواع گونه های درخت عرعر،بید،چنار و تبریزی(مشروط به آبیاری مناسب)

توجه:درختانی نظیر گیلاس و هلو علیرغم باردهی مناسب در سالهای اول به علت نیازی آبی بالا و حساسیت به آفات و همچنین آلودگی منطقه به آفات انگلی چندان برای این منطقه مناسب نیستند.

گونه های مطلقاً نامناسب:

انواع درختام نخل اعم از نخل خرما و نخل وحشی(داز) و نخل های زینتی،انواع درختان مرکبات،چمن آفریقائی،کاکتوس و صبر زرد(آلوئه ورا)،انواع نیلوفر آبی و جگن،مگنولیا

توجه داشته باشید اغلب درختچه های همیشه سبزی که هم اکنون در نهالستانهای آبسرد و یا حاشیه جاده ها فروخته می شوند در دمای منفی ۱۰ درجه سانتیگراد و یا کمتر دچار آسیب جدی شده و حتی بطور کلی خشک می شوند لذا در هنگام خرید گیاه به جای تمرکز بر زیبائی ظاهری نهال و گل زینتی به ویژگی های زیستی آن توجه نموده و در صورت امکان گیاهی را انتخاب کنید که با فاکتور کم آبی تابستانه و سرمای شدید زمستانه سازگاری کامل داشته و نیازی به شرائط خاص گلخانه ائی نداشته باشد.

و یک توصیه بسیار مهم:
در حال حاضر به علت وجود خطر کاهش منابع آب های زیرزمینی و کم آبی در آبسرد توصیه می گردد با تغییر الگوی کاشت از درختان مقاوم به کم آبی نظیر انواع انگور،زرشک و بادام جهت ایجاد فضای سبز خود استفاده نمایید تا در صورت بروز تنش های آبی (خشکسالی و کم آبی) فضای سبز شما کمتر دچار آسیب شده و متحمل خسارت نشوید.

 

 

نوشته ایجاد شد 670

2 دیدگاه در “چه درختی بکاریم؟

 1. با سلام : ضمن تشکر بابت توضیحات داده شده در مورد کاشت درختان سازگار در منطقه ابسرد پیشنهاد اینجانب : لطفا در مورد بیماری های شایع درختان میوه در منطقه و زمان های سم پاشی صحیح درختان میوه نیز راهنمایی بفرمایید . تشکر

  1. با سلام
   بله
   حتماً
   البته گیاه پزشکی یک رشته تخصصی می باشد و لذا چنین گزارشی حتماً باید بوسیله یک متخصص گیاه پزشکی تنظیم گردد
   انشاء الله اگر دوستان در اداره ترویج جهاد مساعدت لازم را داشته باشند حتماً یک گزارش در این خصوص خواهیم داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *