IMAGE فردا هر کجا هستید همان جا بمانید
یکشنبه, 04 فروردين 1398
آخرین خروجی نقشه های هواشناسی برای امشب(شامگاه 4... ادامه مطلب ...
IMAGE سال رونق تولید
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال 97 سال پر ماجرا و سختی بود، در این سال تورم و بی... ادامه مطلب ...
IMAGE ساقیا آمدن عید مبارک بادت
پنج شنبه, 01 فروردين 1398
سال نو و نوروز باستانی بر تمام هموطنان و همشهریان... ادامه مطلب ...
IMAGE درسهای سال 97
سه شنبه, 28 اسفند 1397
تا چند ساعت دیگر سال 97 به انتها می رسد و جای خود را به... ادامه مطلب ...
IMAGE میلاد با سعادت حضرت علی(ع)مبارک
سه شنبه, 28 اسفند 1397
میلاد با سعادت مولود کعبه،مولای متقیان مظهر علم و عزت... ادامه مطلب ...
IMAGE چالش درخت کاج
پنج شنبه, 23 اسفند 1397
سردار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود دو موج بارشی به منطقه آبسرد در آخرین روزهای سال 97
سه شنبه, 21 اسفند 1397
خروجی اغلب نقشه های هواشناسی برای 8 روز آینده(21 اسفند 97... ادامه مطلب ...
IMAGE تعادل شکننده وضع موجود
دوشنبه, 20 اسفند 1397
به قلم دکتر موسی غنی نژاد تجارت فردا فضای... ادامه مطلب ...
IMAGE فروشگاه های زنجیره ائی شهرستان دماوند در برزخ بودن و نبودن
شنبه, 18 اسفند 1397
چندی وقتی است که موضوع حضور فروشگاه های زنجیره ائی در... ادامه مطلب ...
IMAGE خود تحریمی از ترس تحریم
شنبه, 18 اسفند 1397
شاید شما هم افرادی دیده باشید که از ترس شکست خوردن حتی... ادامه مطلب ...
IMAGE نقشه راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جمعه, 17 اسفند 1397
آقای روحانی روز چهارشنبه 15 اسفند در جمع مردم گیلان با... ادامه مطلب ...

در حاشیه افتتاح

در حاشیه افتتاح

چند روز مانده به پایان سال 96 و درست در ساعات پایانی روز یکشنبه 27 اسفند  96  جناب آقای مقیمی استاندار تهران جهت افتتاح چند طرح نچندان مهم به شهر آبسرد دماوند تشریف آوردند و طلسم عدم حضور استانداران را در این شهر شکستند ولی آنچه در پس این دیدار نسبتاً سرزده اهمیت داشت افتتاح یک سالن ورزشی و یا ساختمان آب و فاضلاب شهر آبسرد نبود بلکه این سخنان و کنایه های در لفافه آقای استاندار بود که جلب توجه می کرد.

آقای مهندس مقیمی در حاشیه این افتتاح ها و در جلسه بررسی مشکلات شهر آبسرد با اشاره به موضوع ساخت و سازهای صورت گرفته در حاشیه آبسرد وبا تأکید بر این نکته که حفاظت از باغات میوه شهر آبسرد باید از اولویت های کاری مسئولین این شهر قرار بگیرد خطاب به شهردار آبسرد بیان داشتند:

 "به هیچ وجه نگذارید که باغات میوه شهر آبسرد که به نوعی هویت این شهر محسوب می شوند تخریب و به ویلا تبدیل شوند."

مقیمی موقعیت شهر آبسرد را بواسطه داشتن مزیت کشاورزی و جاذبه های کم نظیر گردشگری در استان تهران کم نظیر توصیف کرد و افزود:

"این شهر با داشتن زمینهای مستعد کشاورزی از زرخیزترین اراضی موجود در استان تهران است و در عین حال از ظرفیت های ویژه برای توسعه صنعت گردشگری برخوردار بوده و از این حیث متمایز با سایر شهرهای استان است."

وی تخریب اراضی و باغات کشاورزی در این شهر را یکی از اهداف افراد سودجو در استان برشمرد وتصریح کرد:

"باغات میوه این شهر همواره مورد طمع افراد فرصت طلب برای ساختن خانه و ویلا بوده است و فرماندار شهرستان دماوند و شهردار دماوند باید با جدیت تمام مانع این قبیل ساخت و سازها و تغییر کاربری ها در این شهر شوند."

استاندار تهران ،پیشگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز را تنها راه مقابله با تبدیل اراضی کشاورزی دانست و تأکید کرد:

"تخریب ویلا یا خانه ای که بواسطه تغییر کاربری اراضی کشاورزی ساخته شده کار آسانی است اما تبدیل همان خانه به باغ میوه بسیار دشوار و زمانبر است."

مقیمی در ادامه با اشاره به کمبود آب برای آبیاری اراضی کشاورزی در این شهر خواستار بهره گیری از روش های علمی و نوین آبیاری از سوی مدیران شهری وفرماندار دماوند در این شهر شد و افزود:

"استفاده از شیوه های سنتی آبیاری هم باعث هدر رفت آب می شود و هم سطح بهره وری در باغات را کاهش می دهد وفرمانداری شهرستان دماوند باید با ایجاد بستر های لازم برای جایگزینی آبیاری قطره ای و ترویج کشت گلخانه ای بین کشاورزان به این امر اهتمام کند."

البته در راستی و درستی فرمایشات استاندار محترم  هیچ شک و شبه ائی وجود ندارد ولی باید استاندار محترم به چند نکته مهم نیز در این بین توجه داشته باشند تا خدای نکرده سوء تفاهمی بوجود نیاید.

  • مشکل تامین آب مورد نیاز کشاورزی هم اکنون به عنوان بزرگترین چالش منطقه آبسرد،مانع بزرگی برای بقاء اقتصاد کشاورزی منطقه محسوب شده و اگر روند کاهش ذخایر آب منطقه به همین شکل پیش برود بطور قطع در چند سال آینده اثری از باغات منطقه وجود نخواهد داشت.
  • متاسفانه اغلب مالکین منطقه جزء خرده مالکین محسوب شده و وسعت اراضی کشاورزی ایشان به آن اندازه نیست که بتواند کفاف حداقل درآمد سالیانه مورد نیاز یک خانواده کوچک را بدهد لذا کشاورزان منطقه با توجه به عدم توجیه اقتصادی فعالیت کشاورزی در زمین های کوچک ناچار به فروش زمین های کوچک خود هستند.
  • هزینه های کاشت،داشت و برداشت در این منطقه فوق العاده بالا می باشد و همین موضوع خودبخود انگیزه را از کشاورزان سلب نموده و ایشان جهت رهائی از این شغل پر زحمت و کم درآمد ناچار به فروش زمین خود و یا تغییر کاربری آن می باشند.
  • عدم همکاری جهاد کشاورزی با گلخانه دارها و وجود قوانین دست و پا گیر باعث شده که کشت گلخانه ائی با دستان با کفایت مسئولان جهاد کشاورزی منطقه نابود گردد و کسی هم جرات تاسیس گلخانه نداشته باشد.

لازم به توضیح است وجود قوانین زائد و عدم تامین سوخت مورد نیاز گلخانه ها در زمستان باعث شده کشاورزان و مالکین زمین های کوچک عملاً راغب به راه اندازی گلخانه در منطقه نباشند و با توجه به هزینه بالای راه اندازی گلخانه صنعتی از یک سو و عدم مساعدت بانک ها ،کشاورزان علاقه ائی به راه اندازی گلخانه در منطقه ندارند.

  • متاسفانه دستگاههای مربوطه هیچ حمایتی از کشاورزان منطقه نداشته و حتی مشاهده شده که تعمداً جلوی پای کشاورز سنگ اندازی هم می نمایند و عرصه را بر کشاورزان محروم منطقه تنگ نموده اند که نمونه آن عدم اجرای طرح انتقال آب تاررود به دشت هومند می باشد.
  • عدم وجود صنایع تبدیلی در منطقه خود مشکلی بزرگ است که مزید بر علت ها شده است.
  • هجوم طبقه مرفه تهرانی به منطقه و وجود تقاضای بالا باعث شده که کشاورزان نیز جهت رهائی از شغل سخت و کم بهره کشاورزی مائل به فروش زمین باشند.
  • بیکاری گسترده در منطقه باعث شده اغلب جوانان آبسردی به مشاغل کاذبی نظیر دلالی املاک و پیمانکاری و سرایداری رو بیاورند و از سر ناچاری زمین های اجدادی خود را بفروشند تا بتوانند حداقل های مورد نیاز را برای خود و خانواده تامین نمایند.
  • مشکل ساخت و ساز غیر مجاز فقط منحصر و محدود به شهر آبسرد دماوند نیست و در حال حاضر حتی در دورترین نقاط استان نیز شاهد تغییر گسترده کاربری اراضی کشاورزی هستیم و اگر استاندار محترم واقعاً درصدد رفع این مشکل هستند باید به موضوع ساخت و سازها در سایر نقاط استان نیز توجه خاصی داشته باشند.

به هر روی امید است استاندار محترم با بذل توجه ویژه به مشکلات کشاورزان این منطقه زمینه های تغییر کاربری را به حداقل رسانده و عملاً از کشاورز و کشاورزی حمایت نمایند.