IMAGE هواشناسی هفته آخر آذر 97
یکشنبه, 25 آذر 1397
آخرین خروجی مدل های هواشناسی متاسفانه نشان دهنده تضعیف شدید عملکرد سامانه بارشی می باشد که قرار است از روز دوشنبه وارد منطقه ما شود و بنظر می رسد این سامانه بارشی که از غرب وارد ایران می شود قبل از اینکه به دامنه های شرقی البرز برسد تقریباً تمام انرژی خود را از دست داده و سهم منطقه ما و شهر آبسرد از این بارش ها فقط در حد بارش های پراکنده و ملایم برف و باران خواهد بود. ادامه مطلب ...
IMAGE دست های پشت پرده
شنبه, 24 آذر 1397
گزارش دادستان دماوند از دست‌های پشت پرده عامل اصلی انحراف در دستورات قضایی دماوند/ دست‌های پشت پرده عامل تبعیض احتمالی در تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در دماوند هستند/دست‌های پشت پرده عامل اصلی انحراف در اجرای دستورات قضایی دماوند و تبعیض احتمالی در تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز است. ادامه مطلب ...
IMAGE آیا اصلاح طلبی تبدیل به بنگاه کاریابی شده است؟
شنبه, 24 آذر 1397
خبر آنلاین :محمدعلی ابطحی گفت:جریانی که آینده ایران را می‌تواند مدیریت کند یک جریان سیاسی جدید نیست بلکه جریانی است که فهمی از واقعیت‌های اجتماعی داشته باشد.دنیای پسا ارتباطات یک دنیای کاملاً متفاوت است و این دنیا با چهره‌ها و اندیشه‌هایی که نتوانسته‌اند این ارتباط را برقرار کنند خیلی تنظیم نیست. ادامه مطلب ...
IMAGE ورود موج جدید بارشی به آبسرد از روز 26 آذر
جمعه, 23 آذر 1397
همانگونه که پیش بینی شده بود در هفته ائی که گذشت تقریباً هیچ پدیده خاص جوی را در شهر آبسرد شاهد نبودیم و یک هفته خشک پائیزی را پشت سر گذاشتیم ولی هفته آینده برخلاف این هفته شاهد وقوع ناپایداری جوی در شهر آبسرد خواهیم بود و انشاء الله اگر نقشه های هواشناسی تغییری نداشته باشند از اواسط هفته آینده شاهد ورود یک موج بارشی قوی به منطقه خواهیم بود. ادامه مطلب ...
IMAGE موسسات مالی اعتباری غیرمجاز از کجا آمدند؟
دوشنبه, 19 آذر 1397
خبر آنلاین : این چند روز، مقامات رسمی ایران چندین بار از سنگینی فشار تسویه حساب‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز گلایه کرده‌اند.حسن روحانی از بار ۳۰ هزار میلیاردی بازپرداخت سپرده‌ها سخن گفته است و نوبخت تاکید کرده است این بار ۳۵ هزار میلیارد تومان است.هر کدام از این اعداد مدنظر قرار گیرد، تفاوت چندانی ندارد، بار تسویه سپرده‌های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بر عهده مردمی است که هم متحمل تورم ناشی از اتفاقات رخ داده می شوند و هم سرمایه‌ای بدون آنکه بدانند از کفشان رفته است. ادامه مطلب ...
IMAGE «گردشگری زمستانی»؛ ظرفیت مغفول بام تهران
دوشنبه, 19 آذر 1397
 شهرستان دماوند به دلیل شرایط اقلیمی، آب‌وهوای سالم و نزدیکی به پایتخت، گردشگران بسیاری را به ویژه در فصل تابستان به خود جذب می‌کند، اما تقویت ظرفیت گردشگری زمستانی از جمله مواردی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. ادامه مطلب ...
IMAGE آسمان صاف برای آبسرد،آلودگی هوا در تهران
شنبه, 17 آذر 1397
سامانه بارشی که در از روز پنجشنبه هفته گذشته در شهر آبسرد فعال بود به تدریج در حال خروج از  منطقه ما می باشد و تا ساعتی دیگر کم کم با کاسته شدن از میزان ابرها شاهد خروج کامل این موج ناپایدار از آبسرد خواهیم بود. ادامه مطلب ...
IMAGE تودیع و معارفه رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند
چهارشنبه, 14 آذر 1397
با حضور قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و جمعی از مسئولان در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری تارود، در این مراسم، قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، معاونین فرمانداری، مسئولان اجرایی شهرستان دماوند، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران دستگاه‌ها و کشاورزان حضور داشتند. ادامه مطلب ...
IMAGE شهر آبسرد برفی می شود
چهارشنبه, 14 آذر 1397
مطابق آخرین خروجی مدل های هواشناسی با ورود موج بارشی فعالی که از چند روز قبل خبر آن را داده بودیم از اواخر وقت پنجشنبه 15 آذر بتدریج شرائط برای شروع بارش ها در شهر آبسرد مهیا شده و باید منتظر شروع بارش در این شهر باشیم. ادامه مطلب ...
IMAGE گفتمان بلاتکلیف
دوشنبه, 12 آذر 1397
جریان اصلاحات یا همان گفتمان اصلاح طلبی مدتی است که دچار عارضه بلاتکلیفی حاد شده است و بین دوتیغه تیز اصولگرایان و اپوزوسیون برانداز گرفتار شده اند. از یک سو اصولگرایان و بویژه جریان تندروی این جناح اصلاح طلبان را به برادازی و ضدیت با نظام متهم می کنند و از سوی دیگر براندازان و اپوزوسیون خارج نشین اصلاح طلبان را به عنوان بخشی از نظام مورد هجمه خود قرار می دهند و در این بین بزرگان اصلاحات نیز هنوز تکلیف خود را به درستی نمی دانند. ادامه مطلب ...

در حاشیه افتتاح

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
در حاشیه افتتاح

چند روز مانده به پایان سال 96 و درست در ساعات پایانی روز یکشنبه 27 اسفند  96  جناب آقای مقیمی استاندار تهران جهت افتتاح چند طرح نچندان مهم به شهر آبسرد دماوند تشریف آوردند و طلسم عدم حضور استانداران را در این شهر شکستند ولی آنچه در پس این دیدار نسبتاً سرزده اهمیت داشت افتتاح یک سالن ورزشی و یا ساختمان آب و فاضلاب شهر آبسرد نبود بلکه این سخنان و کنایه های در لفافه آقای استاندار بود که جلب توجه می کرد.

آقای مهندس مقیمی در حاشیه این افتتاح ها و در جلسه بررسی مشکلات شهر آبسرد با اشاره به موضوع ساخت و سازهای صورت گرفته در حاشیه آبسرد وبا تأکید بر این نکته که حفاظت از باغات میوه شهر آبسرد باید از اولویت های کاری مسئولین این شهر قرار بگیرد خطاب به شهردار آبسرد بیان داشتند:

 "به هیچ وجه نگذارید که باغات میوه شهر آبسرد که به نوعی هویت این شهر محسوب می شوند تخریب و به ویلا تبدیل شوند."

مقیمی موقعیت شهر آبسرد را بواسطه داشتن مزیت کشاورزی و جاذبه های کم نظیر گردشگری در استان تهران کم نظیر توصیف کرد و افزود:

"این شهر با داشتن زمینهای مستعد کشاورزی از زرخیزترین اراضی موجود در استان تهران است و در عین حال از ظرفیت های ویژه برای توسعه صنعت گردشگری برخوردار بوده و از این حیث متمایز با سایر شهرهای استان است."

وی تخریب اراضی و باغات کشاورزی در این شهر را یکی از اهداف افراد سودجو در استان برشمرد وتصریح کرد:

"باغات میوه این شهر همواره مورد طمع افراد فرصت طلب برای ساختن خانه و ویلا بوده است و فرماندار شهرستان دماوند و شهردار دماوند باید با جدیت تمام مانع این قبیل ساخت و سازها و تغییر کاربری ها در این شهر شوند."

استاندار تهران ،پیشگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز را تنها راه مقابله با تبدیل اراضی کشاورزی دانست و تأکید کرد:

"تخریب ویلا یا خانه ای که بواسطه تغییر کاربری اراضی کشاورزی ساخته شده کار آسانی است اما تبدیل همان خانه به باغ میوه بسیار دشوار و زمانبر است."

مقیمی در ادامه با اشاره به کمبود آب برای آبیاری اراضی کشاورزی در این شهر خواستار بهره گیری از روش های علمی و نوین آبیاری از سوی مدیران شهری وفرماندار دماوند در این شهر شد و افزود:

"استفاده از شیوه های سنتی آبیاری هم باعث هدر رفت آب می شود و هم سطح بهره وری در باغات را کاهش می دهد وفرمانداری شهرستان دماوند باید با ایجاد بستر های لازم برای جایگزینی آبیاری قطره ای و ترویج کشت گلخانه ای بین کشاورزان به این امر اهتمام کند."

البته در راستی و درستی فرمایشات استاندار محترم  هیچ شک و شبه ائی وجود ندارد ولی باید استاندار محترم به چند نکته مهم نیز در این بین توجه داشته باشند تا خدای نکرده سوء تفاهمی بوجود نیاید.

  • مشکل تامین آب مورد نیاز کشاورزی هم اکنون به عنوان بزرگترین چالش منطقه آبسرد،مانع بزرگی برای بقاء اقتصاد کشاورزی منطقه محسوب شده و اگر روند کاهش ذخایر آب منطقه به همین شکل پیش برود بطور قطع در چند سال آینده اثری از باغات منطقه وجود نخواهد داشت.
  • متاسفانه اغلب مالکین منطقه جزء خرده مالکین محسوب شده و وسعت اراضی کشاورزی ایشان به آن اندازه نیست که بتواند کفاف حداقل درآمد سالیانه مورد نیاز یک خانواده کوچک را بدهد لذا کشاورزان منطقه با توجه به عدم توجیه اقتصادی فعالیت کشاورزی در زمین های کوچک ناچار به فروش زمین های کوچک خود هستند.
  • هزینه های کاشت،داشت و برداشت در این منطقه فوق العاده بالا می باشد و همین موضوع خودبخود انگیزه را از کشاورزان سلب نموده و ایشان جهت رهائی از این شغل پر زحمت و کم درآمد ناچار به فروش زمین خود و یا تغییر کاربری آن می باشند.
  • عدم همکاری جهاد کشاورزی با گلخانه دارها و وجود قوانین دست و پا گیر باعث شده که کشت گلخانه ائی با دستان با کفایت مسئولان جهاد کشاورزی منطقه نابود گردد و کسی هم جرات تاسیس گلخانه نداشته باشد.

لازم به توضیح است وجود قوانین زائد و عدم تامین سوخت مورد نیاز گلخانه ها در زمستان باعث شده کشاورزان و مالکین زمین های کوچک عملاً راغب به راه اندازی گلخانه در منطقه نباشند و با توجه به هزینه بالای راه اندازی گلخانه صنعتی از یک سو و عدم مساعدت بانک ها ،کشاورزان علاقه ائی به راه اندازی گلخانه در منطقه ندارند.

  • متاسفانه دستگاههای مربوطه هیچ حمایتی از کشاورزان منطقه نداشته و حتی مشاهده شده که تعمداً جلوی پای کشاورز سنگ اندازی هم می نمایند و عرصه را بر کشاورزان محروم منطقه تنگ نموده اند که نمونه آن عدم اجرای طرح انتقال آب تاررود به دشت هومند می باشد.
  • عدم وجود صنایع تبدیلی در منطقه خود مشکلی بزرگ است که مزید بر علت ها شده است.
  • هجوم طبقه مرفه تهرانی به منطقه و وجود تقاضای بالا باعث شده که کشاورزان نیز جهت رهائی از شغل سخت و کم بهره کشاورزی مائل به فروش زمین باشند.
  • بیکاری گسترده در منطقه باعث شده اغلب جوانان آبسردی به مشاغل کاذبی نظیر دلالی املاک و پیمانکاری و سرایداری رو بیاورند و از سر ناچاری زمین های اجدادی خود را بفروشند تا بتوانند حداقل های مورد نیاز را برای خود و خانواده تامین نمایند.
  • مشکل ساخت و ساز غیر مجاز فقط منحصر و محدود به شهر آبسرد دماوند نیست و در حال حاضر حتی در دورترین نقاط استان نیز شاهد تغییر گسترده کاربری اراضی کشاورزی هستیم و اگر استاندار محترم واقعاً درصدد رفع این مشکل هستند باید به موضوع ساخت و سازها در سایر نقاط استان نیز توجه خاصی داشته باشند.

به هر روی امید است استاندار محترم با بذل توجه ویژه به مشکلات کشاورزان این منطقه زمینه های تغییر کاربری را به حداقل رسانده و عملاً از کشاورز و کشاورزی حمایت نمایند.