تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

سیل هم مانند زلزله با همان سرعتی که می آید با همان سرعت هم از یاد و خاطره ها می رود... بطور کلی با بروز هر یک از بلایای طبیعی چند روزی موج خبری آن کل جامعه را می گیرد ولی پس از چند روز همه چیز به فراموشی سپرده می شود.

مساله ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر استاندارد شهرستان دماوند هم از جمله مواردی است که پس از بروز هر سیل و زلزله ائی چند روزی به آن پرداخته می شود و بعد از چند روز هم کاملاً از یادها می رود.

در همین رابطه معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند با بیان اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در این شهرستان مثل خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است، گفت: تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود.

علی شیوا در نخستین جلسه پدافند غیرعامل شهرستان دماوند در سال ۹۸ که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار گردید اظهار کرد: بهترین راه برای تقویت پایه‌های پدافند غیرعامل تحلیل حوادث گذشته است، حوادثی نظیر زلزله و سیلاب و دیگر بلایای طبیعی که تجربه کرده‌ایم را می‌توانیم به کلاس درس تبدیل کرده و نقاط ضعف و قوت در مقابله با آنها و نحوه خدمات رسانی‌ها را شناسایی کنیم.

وی افزود: تجزیه و تحلیل بلایای طبیعی به عنوان درس گرفتن از حادثه در سطح دنیا انجام می‌شود، به عنوان مثال تا قبل از زلزله سال 69در گیلان مهندسان ساختمان ذهنیتی در خصوص زلزله نداشتند و ساختمان‌ها حتی در برابر بارهای جانبی طراحی نمی‌شدند، اما با وقوع زلزله بارهای جانبی مورد توجه قرار گرفتند.

معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: اولین ویرایش آیین نامه ۲۸۰۰ منتشر شد و سازندگان را به رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از ریزش ساختمان‌ها در برابر بارهای جانبی مکلف کرد.

شیوا ادامه داد: با وقوع زلزله اردبیل علاوه بر بارهای جانبی،شتاب معکوس جاذبه زمین نیز به مبحث تحلیل دینامیکی اضافه شد، در حال حاضر آیین نامه مذکور در زمینه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله بسیار مفصل است.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: در زمینه سیلاب‌ها نیز مباحثی همچون ورود به خشکسالی و متهم کردن نظام و دولت و از بین بردن منابع طبیعی مطرح شد، البته در مدیریت منابع آب دچار مشکل هستیم اما می‌توان سیلابی که امسال در استان‌های مختلف اتفاق افتاد را به یک فرصت تبدیل کرد و راهکارهایی را جست تا حداقل در این شهرستان این سیلاب رخ ندهد.

وی بیان کرد: باید اتفاقات قبل، حین و بعد از حادثه را مدنظر قرار دهیم، برخی از اتفاقات را خودمان به طور مجاز و یا غیرمجاز ایجاد کرده‌ایم، تعدی به حریم اسمی و واقعی رودخانه‌ها از جمله این اقدامات است که خسارات حوادث طبیعی را تشدید می‌کند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند افزود: اصلی‌ترین اقدام برای کاهش خسارات در بلایای طبیعی، جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌هاست، بر این اساس در ستاد بحران شهرداری‌ها مکلف شده‌اند که با جدیت با هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها مقابله کنند.

شیوا عنوان کرد: اعضای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ مکلف به صدور احکام تخریب ساختمان‌ها در بستر رودها شده‌اند، این موضوع در بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نیز نافذ است.

وی گفت: در زمینه سیلاب هر گونه تغییر پوشش گیاهی در اراضی بالادست و ملی باعث جاری شدن سیلاب می‌شود، بنابراین مسئولان منابع طبیعی، راه و شهرسازی و … موظفند از هرگونه تغییر و تصرف این اراضی ممانعت کنند.

وی افزود: مسئولان جهاد کشاورزی نیز موظفند با تغییر کاربری اراضی مقابله کنند، ساخت و ساز غیرمجاز همچون خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است و همه از آن متضرر می‌شوند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: این موضوع باید از طریق رسانه‌های جمعی به گوش مردم برسد و مردم توجیه شوند که چه بسا اگر ساخت‌وسازهای غیرمجاز کنترل می‌شد شاهد سیلاب‌ها در این حجم گسترده نمی‌شدیم، مردم باید تفهیم شوند که خودشان مانع از ساخت و سازها شوند.

شیوا با تاکید بر اینکه باید در بعد آموزشی بیش از گذشته وارد شویم، گفت: اتفاق خطرناک ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و نبود زبان مشترک بین آنهاست، از این رو برای رسیدن به یک زبان مشترک و برنامه عملیاتی هماهنگ باید تلاش کنیم.

IMAGE منتظر افزایش محسوس دما در کشور باشید
سه شنبه, 18 تیر 1398
طبق آخرین خروجی مدل های هواشناسی اوایل دهه سوم تیر ماه... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند/این بار نوبت چنار شرق بود
پنج شنبه, 13 تیر 1398
دادستان شهرستان دماوند از قلع و قمع ۵۴ فقره ساخت و ساز... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز روند افزایش دما از ظهر چهارشنبه
سه شنبه, 11 تیر 1398
مطابق آخرین خروجی نقشه های هواشناسی با خروج تدریجی... ادامه مطلب ...
IMAGE بوستان غدیر شهر آبسرد،فرصتی که نادیده گرفته شده است
سه شنبه, 11 تیر 1398
بوستان غدیر شهر آبسرد از جمله معدود بوستان های شهری... ادامه مطلب ...
IMAGE زمان کوچ شهرداران فرا رسید/آیا شهردار آبسرد از قانون تبعیت خواهد کرد؟
دوشنبه, 10 تیر 1398
هفته گذشته سخنگوی وزیر کشور از ابلاغ دستورالعمل جدید... ادامه مطلب ...
IMAGE کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا در شمال و شمال غرب کشور طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه
شنبه, 08 تیر 1398
براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی به تدریج از فردا... ادامه مطلب ...
IMAGE روستای گرمابسرد،سرزمین خودمختار!
سه شنبه, 04 تیر 1398
مسئول روابط عمومی نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس... ادامه مطلب ...
IMAGE آغاز فعالیت یگان حفاظت از امور اراضی ناجای شرق تهران
سه شنبه, 04 تیر 1398
سردار  عبدالرضا ناظری در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما... ادامه مطلب ...
IMAGE رواج پدیده شوم زمین خواری در شهرستان دماوند
سه شنبه, 04 تیر 1398
رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان دماوند با بیان اینکه... ادامه مطلب ...
IMAGE اولین موج گرم تابستانی به آبسرد می رسد
جمعه, 31 خرداد 1398
هر چند بسیاری از شهرهای جنوبی کشور چند هفته است که... ادامه مطلب ...
IMAGE کمربندی جنوبی گیلاوند،از ایده تا عمل
پنج شنبه, 30 خرداد 1398
چند سالی است که غروب روزهای تعطیل(بویژه اگر تعطیلات... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییر کاربری و تصرف اراضی ملی با ایجاد شهرک ۱۰۰ هکتاری
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
 حالا دیگر تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری زمین در... ادامه مطلب ...