تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود

سیل هم مانند زلزله با همان سرعتی که می آید با همان سرعت هم از یاد و خاطره ها می رود... بطور کلی با بروز هر یک از بلایای طبیعی چند روزی موج خبری آن کل جامعه را می گیرد ولی پس از چند روز همه چیز به فراموشی سپرده می شود.

مساله ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر استاندارد شهرستان دماوند هم از جمله مواردی است که پس از بروز هر سیل و زلزله ائی چند روزی به آن پرداخته می شود و بعد از چند روز هم کاملاً از یادها می رود.

در همین رابطه معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند با بیان اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در این شهرستان مثل خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است، گفت: تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود.

علی شیوا در نخستین جلسه پدافند غیرعامل شهرستان دماوند در سال ۹۸ که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دماوند برگزار گردید اظهار کرد: بهترین راه برای تقویت پایه‌های پدافند غیرعامل تحلیل حوادث گذشته است، حوادثی نظیر زلزله و سیلاب و دیگر بلایای طبیعی که تجربه کرده‌ایم را می‌توانیم به کلاس درس تبدیل کرده و نقاط ضعف و قوت در مقابله با آنها و نحوه خدمات رسانی‌ها را شناسایی کنیم.

وی افزود: تجزیه و تحلیل بلایای طبیعی به عنوان درس گرفتن از حادثه در سطح دنیا انجام می‌شود، به عنوان مثال تا قبل از زلزله سال 69در گیلان مهندسان ساختمان ذهنیتی در خصوص زلزله نداشتند و ساختمان‌ها حتی در برابر بارهای جانبی طراحی نمی‌شدند، اما با وقوع زلزله بارهای جانبی مورد توجه قرار گرفتند.

معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: اولین ویرایش آیین نامه ۲۸۰۰ منتشر شد و سازندگان را به رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از ریزش ساختمان‌ها در برابر بارهای جانبی مکلف کرد.

شیوا ادامه داد: با وقوع زلزله اردبیل علاوه بر بارهای جانبی،شتاب معکوس جاذبه زمین نیز به مبحث تحلیل دینامیکی اضافه شد، در حال حاضر آیین نامه مذکور در زمینه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله بسیار مفصل است.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: در زمینه سیلاب‌ها نیز مباحثی همچون ورود به خشکسالی و متهم کردن نظام و دولت و از بین بردن منابع طبیعی مطرح شد، البته در مدیریت منابع آب دچار مشکل هستیم اما می‌توان سیلابی که امسال در استان‌های مختلف اتفاق افتاد را به یک فرصت تبدیل کرد و راهکارهایی را جست تا حداقل در این شهرستان این سیلاب رخ ندهد.

وی بیان کرد: باید اتفاقات قبل، حین و بعد از حادثه را مدنظر قرار دهیم، برخی از اتفاقات را خودمان به طور مجاز و یا غیرمجاز ایجاد کرده‌ایم، تعدی به حریم اسمی و واقعی رودخانه‌ها از جمله این اقدامات است که خسارات حوادث طبیعی را تشدید می‌کند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند افزود: اصلی‌ترین اقدام برای کاهش خسارات در بلایای طبیعی، جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌هاست، بر این اساس در ستاد بحران شهرداری‌ها مکلف شده‌اند که با جدیت با هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها مقابله کنند.

شیوا عنوان کرد: اعضای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ مکلف به صدور احکام تخریب ساختمان‌ها در بستر رودها شده‌اند، این موضوع در بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نیز نافذ است.

وی گفت: در زمینه سیلاب هر گونه تغییر پوشش گیاهی در اراضی بالادست و ملی باعث جاری شدن سیلاب می‌شود، بنابراین مسئولان منابع طبیعی، راه و شهرسازی و … موظفند از هرگونه تغییر و تصرف این اراضی ممانعت کنند.

وی افزود: مسئولان جهاد کشاورزی نیز موظفند با تغییر کاربری اراضی مقابله کنند، ساخت و ساز غیرمجاز همچون خالی کردن سمی مهلک در آب آشامیدنی یک شهر است و همه از آن متضرر می‌شوند.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: این موضوع باید از طریق رسانه‌های جمعی به گوش مردم برسد و مردم توجیه شوند که چه بسا اگر ساخت‌وسازهای غیرمجاز کنترل می‌شد شاهد سیلاب‌ها در این حجم گسترده نمی‌شدیم، مردم باید تفهیم شوند که خودشان مانع از ساخت و سازها شوند.

شیوا با تاکید بر اینکه باید در بعد آموزشی بیش از گذشته وارد شویم، گفت: اتفاق خطرناک ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و نبود زبان مشترک بین آنهاست، از این رو برای رسیدن به یک زبان مشترک و برنامه عملیاتی هماهنگ باید تلاش کنیم.

IMAGE هشدار/احتمال سرمازدگی باغات و مزارع استانهای نیمه شمالی و غربی کشور طی هفته آینده
پنج شنبه, 29 فروردين 1398
گویا قرار نیست امسال هم ما در شهرستان دماوند میوه های... ادامه مطلب ...
IMAGE ادعاها سعید قاسمی می‌تواند برای ایران دردسرساز شود‌
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
سعید قاسمی، از جهره های تندرو اصولگرایان اخیرا در یک... ادامه مطلب ...
IMAGE شکست یا مرگ اصلاحات...؟
چهارشنبه, 28 فروردين 1398
احمد زیدآبادی جریان اصلاح‌طلبی در ایران شکست خورده... ادامه مطلب ...
IMAGE ورود سه موج بارشی متوالی به آبسرد از چهارشنبه
دوشنبه, 26 فروردين 1398
آخرین خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود سه موج بارشی... ادامه مطلب ...
IMAGE تغییرات پوشش گیاهی در اراضی ارتفاعات دماوند باعث جاری شدن سیلاب می‌شود
دوشنبه, 26 فروردين 1398
سیل هم مانند زلزله با همان سرعتی که می آید با همان سرعت... ادامه مطلب ...
IMAGE خطر سرمازدگی فعلاً از باغات آبسرد دور شد
چهارشنبه, 21 فروردين 1398
آخرین خروجی مدلهای هواشناسی نسبت به سه روز قبل تغییرات... ادامه مطلب ...
IMAGE هدف آمریکا از تروریستی خواندن سپاه؛ جنگ یا مذاکره؟
چهارشنبه, 21 فروردين 1398
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه 19... ادامه مطلب ...
IMAGE پخت 2000 عدد نان شیرمال برای کمک به سیل‌زدگان کشور
چهارشنبه, 21 فروردين 1398
در اقدامی جمعی و خداپسندانه ، شهروندان آبسردی بانی پخت... ادامه مطلب ...
IMAGE از خطر سیل در هومند آبسرد غافل نشویم!
جمعه, 16 فروردين 1398
بدون شک شهر آبسرد یکی از ایمن ترین شهرهای کشور در مقابل... ادامه مطلب ...
IMAGE آیا امسال خطر سرمازدگی باغات آبسرد را تهدید می کند؟
جمعه, 16 فروردين 1398
اگر به یاد داشته باشید نوروز سال گذشته(1397) یکی از... ادامه مطلب ...
IMAGE اعزام گروه امدادی شهرداری آبسرد به مناطق سیل‌زده استانهای گلستان، مازنداران و لرستان
جمعه, 16 فروردين 1398
سید محمدرفیعی طباطبایی،شهردار آبسرد از اعزام یک گروه... ادامه مطلب ...