پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

هفت استعلام ضروری قبل از خرید ملک

در روزگاری که ملک خریدن برای بسیاری از مردم تبدیل به آرزو شده است قاعدتاً در دام کلاهبرداران افتادن به نوعی با مرگ برابری می کند لذا توصیه ما به همه عزیزان این است که قبل از خرید ملک حداقل استعلامات لازم را از مراجع ذیربط اخذ نموده تا ضریب ایمنی معاملات افزایش یابد.

بطور کلی برای خرید ملک در سراسر کشور بسته به نوع ملک اخذ ۷ استعلام زیر لازم می باشد(توضیح اینکه این استعلام ها ناظر به املاک دارای سند رسمی می باشند و املاک فاقد سند از قواعد دیگری پیروی می نمایند)

۱- استعلام جعلی نبودن سند

هرگز به سندی که در دست فروشنده می بینید، اعتماد نکنید، چرا که به راحتی می توان سند مالکیت را جعل کرد، برای اطمینان از اصالت سند، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید یا از سامانه «ثبت من» استعلام بگیرید.

۲- بررسی مالکیت فروشنده  

حتماً مدارک هویتی فروشنده مثل کارت ملی و شناسنامه را با مشخصات مالک متن سند تطبیق بدهید.

۳- استعلام توقیف نبودن ملک

ممکن است که ملک به دلیل بدهی یا اجرای اسناد رسمی نظریه چک و مهریه در توقیف باشد پس حتما از طریق دفترخانه یا سایت «ثبت من» از این موضوع آگاه شوید.

۴- استعلام در رهن بودن ملک

اگر ملک به هر دلیلی در رهن بانک باشد، برای خریدش نیاز به موافقت بانک دارید.همچنین این مورد را از دفترخانه یا سایت «ثبت من»  استعلام بگیرید.

۵- استعلام ممنوع المعامله نبودن فروشنده

ممکن است که مالک به دلایل مختلف مثل ورشکستگی یا ارتکاب جرم‌هایی از معامله منع شده باشد که معامله با این اشخاص باطل می باشد لذا حتماً از دفترخانه یا سایت «ثبت من» استعلام بگیرید.

۶- استعلام از شهرداری

با مراجعه به شهرداری محل از تخلفات ساختمانی ، میزان عقب نشینی‌ها و غیره… مطلع شوید.

۷- استعلام از منابع طبیعی

اگر ملکی را در استان های شمالی یا حاشیه شهرها می‌خرید، از ملی نبودن زمین با مراجعه به اداره منابع طبیعی مطلع شوید.    

نوشته ایجاد شد 689

دیدگاهتان را بنویسید