پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند
هواشناسی آبسرد دماوند

هشدار هواشناسی/بازگشت زمستان در پایان وقت قانونی

هوای این روزهای آبسرد بی گمان یادآور روزهای اواسط فروردین می باشد و گرمی مطبوع هوا انسان را به یاد بهار می اندازد ولی باید بدانید که این گرمای غیر معمول هوا موقتی و گذرا بوده و تا چند روز دیگر سرمای زمستانی مجدد به آبسرد دماوند هجوم خواهد آورد.

مطابق آخرین خروجی نقشه های هواشناسی از اواخر هفته جاری با نفوذ جریانات سرد و ناپایدار به بخش های غربی و شمالی کشور هوا دچار دگرگونی اساسی شده و ظاهراً این ناپایداری ها با شدت و ضعف تا اواخر اسفند ماه ( و طبق برخی پیش بینی ها تا اواخر دهه اول فروردین ۱۴۰۰) ادامه خواهد داشت.

اگر بخواهیم بصورت روزانه وضعیت هوای شهر آبسرد دماوند را تشریح کنیم باید عرض کنیم:
از امروز(دوشنبه ۹ اسفند )۱۴۰۰ تا روز پنجشنبه (۱۲ اسفند ماه) ما شاهد هوای پایدار و افزایشی تدریجی دمای هوا خواهیم بود و اوج این افزایش دما مربوط به روز پنجشنبه می باشد که دمای هوا تا مرز ۱۲ درجه بالای صفر که دمایی کاملاً گرم و بهاری است افزایش خواهد یافت.

از بامداد جمعه ۱۳ اسفند با تغییر ناگهانی و شدید توده های هوا و شمالی شدن سوی جریانات دما به سرعت افت نموده و ما شاهد وزش باد شدید و بارش های نسبتاً شدید و سنگین باران در منطقه آبسردخواهیم بود بنحویکه در طی روز جمعه امکان طغیان مسیل های فصلی بویژه در محدوده های مسیل خسروان و رودخانه های فصلی جابان و سربندان بسیار بالا بوده و با توجه به ذوب سریع برف های موجود در ارتفاعات و جاری شدن روان آب حاصله از ذوب برف ها در بالا دست این امکان وجود دارد که ما در پائین دست حوزه رودخانه های ابرشیوه و جمع آبرود شاهد وقوع سیل نیز باشیم.

همچنین با توجه به شدت بارش ها امکان آبگرفتگی معابر شهری و روستائی در مناطق آبسرد و کیلان و بویژه محدوده پل شلمبه گیلاوند در طی پیش از ظهر و ظهر روز جمعه وجود دارد.

با خروج موج اول بارشی دمای هوا در صبح جمعه بین ۱۴ تا ۱۶ درجه سانتیگراد کاهش یافته و شرائط یخبندان مجدداً در منطقه ما حاکم خواهد شد. هر چند در روزهای ابتدائی هفته آینده آسمان شهر آبسرد صاف و بدون پدیده می باشد ولی از روز دوشنبه هفته آینده با نفوذ تدریجی هوای سرد قطبی از عرض های شمالی ضمن تشدید کاهش دما شاهد شروع بارش برف در شهر آبسرد خواهیم بود که اطلاعات کامل این موج در گزارش های بعدی تقدیم حضور شما عزیزان می گردد.

نوشته ایجاد شد 88

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.