پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

معضل بی پولی شهرداری آبسرد با تحت فشار قرار دادن شهروندان رفع نمی شود

ظاهراً این روزها مساله بی پولی شهرداری آبسرد از مرحله “مشکل” فراتر رفته و تبدیل به “معضل” شده و مسئولان محترم شهرداری نیز مانند همیشه به جای بررسی راهکارهای علمی و عملی برای تامین منابع پایدار درآمدی،راه حل را در تحت فشار قرارداد شهروندان و مطالبه طلب بعضاً قبل از سررسید دیده اند.

وقتی در یک شهرداری هیچ گوش شنوائی برای شنیدن هشدارها وجود ندارد عاقبت همین می شود که می بینیم و شهری که درآمدهای نجومی از محل ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم داشت امروز با مشکل بی پولی که ظاهراً هیچ راه برون رفتی نیز برای آن متصور نیست مواجه می شود!

این رسانه از سال ۱۳۹۵ تاکنون بارها بارها ، لزوم ایجاد منابع درآمدی قانونی و پایدار را به شهردارهای وقت گوشزد کرده بود ولی هنگامیکه نه شهردار و نه اعضای شورای شهر و نه مدیران ارشد شهرداری گوش شنوا و چشم بینا برای درک مساله ندارند واقعاً چه می توان گفت و چه کار می توان کرد؟

امروز مشکل اصلی شهرداری آبسرد بی پولی نیست بلکه «بی انضباطی گسترده مالی و عدم مدیریت هزینه ها» از یک سو و « نداشتن درآمد پایدار قانونی» از سوی دیگر می باشد که نتیجه این دو به شکل «بی پولی» و «کسری بودجه» نمود پیدا کرده.

شهرداری آبسرد در همان سالهایی که درآمدهای بی حساب و کتاب از محل ساخت و ساز در حریم داشت باید در زمینه ساخت مجتمع های تجاری ،گردشگری و مسکونی ولو بصورت مشارکتی در داخل محدوده قانونی شهر سرمایه گذاری می کرد تا امروز با استفاده از منافع حاصله از همان سرمایه گذاری ها بخشی از هزینه ها پرداخت می شد و حتی درآمد مازاد نیز برای شهرداری آبسرد بوجود می آمد.

البته نه در گذشته و نه در زمان حال تقریباً هیچ عزمی برای این موضوع در شهرداری آبسرد مشاهده نمی گردد و ظاهراً علت این نداشتن عزم نیز نگاه کوتاه مدت به مسائل و عادت کردن مجموعه شهرداری به بی انضباطی مالی می باشد.

اینکه شهرداری آبسرد واقعاً چه نفر پرسنل دارد و دخل و خرج واقعی این مجموعه چقدر است خود یک معما می باشد!

تقریباً سال گذشته در چنین ایامی تعداد کارکنان شهرداری بیش از ۳۰۰ نفر برآورد می شد که اصولاً برای اداره یک چنین شهری بسیار زیاد است و جالب آنجاست که ما هم اکنون در واحدهای غیر تخصصی با تورم و انباشت نیرو و در واحدهای تخصصی نظیر واحد حقوقی و درآمد با کمبود نیرو مواجه هستیم و در حالیکه این واحدها بطور معمول باید بوسیله حداقل ۲ نفر نیرو اداره شوند ما با مشکل کمبود نیرو در این واحدهای تخصصی و اداره شدن این واحدها فقط با یک نفر نیرو ( بدون نیروی جایگزین ) مواجه هستیم که این هم خود از عجایب شهرداری آبسرد است.

در این بین نکته تاسف بار ،نداشتن راهبرد عملی برای گذر از این بحران در زمان حال و بدتر از آن نداشتن برنامه ایی جامع برای پیشگیری از بحران کسری بودجه در آینده می باشد و به عبارتی شهرداری آبسرد نه برای حال برنامه ایی دارد و نه برای آینده!

پیشنهاد این رسانه به شهردار و اعضای محترم شورای شهر آبسرد این است که تا دیر نشده و به فوریت با تشکیل جلسات هم اندیشی و دعوت از کلیه صاحبنظران و دلسوزان شهر آبسرد به این جلسات ، ضمن بررسی کلیه راهکارهای عملی و قانونی جهت تامین هزینه های جاری شهرداری و بررسی راهکارهای ایجاد درآمدهای پایدار قانونی در بلند مدت ، این معضل شهرداری را یک بار برای همیشه حل نموده و هم شهرداری و هم شهروندان را از این گرفتاری و بلاتکلیفی نجات دهند.

نوشته ایجاد شد 689

یک دیدگاه در “معضل بی پولی شهرداری آبسرد با تحت فشار قرار دادن شهروندان رفع نمی شود

  1. سلام بنده از سال ۸۷تاکنوندر ابسردهستم بهترین راه توسعه حریم شهر با کار کاشناسی وتعیین موقعیت هایی برای ساخت ویلا وتوسعه امکانات در حد کار کارشناسی هست توسعه بیرویه کار درستی نیست باید با ظویط سلخت وساز با هدف سرمایه گذاری پایدار برای شهرداری صورت پذیرذ

دیدگاهتان را بنویسید