پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

خطر همه‌گیری بیماری تب دنگی در کشور/کدام استان ها در معرض خطر جدی هستند؟

پشه ها در تمام طول تاریخ بشر حشرات مزاحمی محسوب می شدند ولی این روزها اتهام جدیدی ( به غیر از مزاحمت شبانه!) متوجه این حشرات کوچک اعصاب خرد کن شده و نقش آنها در یکی از خطرناک ترین بیماری های عفونی برای آنها درد سر ساز شده است.

ماجرای پشه آئدس و بیماری تب دنگی در واقع ریشه در تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی دارد چرا که گرم شدن کره زمین باعث شده که بسیاری از حشرات و جانوران و تبعاً بیماری هایی که قبلاً فقط در مناطق گرمسیر و حاره ای زمین دیده می شد امروز به مناطق معتدله و حتی سرد کره زمین هم رسیده و ما علاوه بر امواج هوای داغ و طوفان های گرمسیری در مناطق خنک جهان شاهد شیوع بیماری های استوایی هم در این مناطق باشیم.

بطور کلی بعد از طوفان استوایی خارق العاده ایی که در بهار سال جاری مناطق جنوبی خلیج فارس و بویژه امارات متحده عربی را در هم کوبید و در ادامه به مدت دو ماه کل فلات ایران با درجاتی از ترسالی و بارش های سیل آسا مواجه شد و شرایطی گرم و مرطوب بر بخش های بزرگی از خاورمیانه حاکم شد شرائط برای طغیان جمعیت پشه آئدس و هجوم آن به مناطق مستعد جنوبی ایران و سپس گسترش منطقه تحت نفوذ این پشه ها به شمال و حتی مناطق خشک مرکزی و ارتفاعات البرز و زاگرس شد.

بر همین اساس رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت:هفت استان ما شامل چهار استان جنوبی کشور، در معرض خطر گزش پشه آئدس و ابتلا به تب دنگی قرار دارند. سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان جزو استان‌های پرخطر ابتلا به بیماری به شمار می‌روند. در استان گیلان آلودگی وجود دارد و مازندران و گلستان در معرض رشد پشه هستند.

از آن‌جا که رفت و آمد به کشورهایی مانند امارات زیاد است و پشه آئدس در این کشور وجود داشته، پشه‌های موجود در کشور ما نیز آلوده شده‌اند و وقتی پشه های آلوده وجود دارند دیر یا زود، سایر استان‌ها نیز مستعد ابتلا و شیوع بیماری هستند و اپیدمی (همه‌گیری) بیماری را شاهد خواهیم بود.

تخم پشه آئدس از طریق تایرهای فرسوده می‌تواند به همه جا منتقل شود اما بُرد پشه نهایتا ۵۰۰ متر است و مسافران باید در جزایر جنوبی و مراکز توریستی جنوب کشور مراقب این بیماری باشند.

بدین ترتیب می توان انتظار داشت که با گرم شدن هوا و تکثیر بیش از پیش پشه های ناقل این بیماری در اواخر تیر تا اوائل مهرماه شرائط برای همه گیری این بیماری عفونی در بین شهروندان ایرانی فراهم شده ولی با سرد شدن هوا از دامنه نفوذ این بیماری کاسته شود.

نوشته ایجاد شد 689

دیدگاهتان را بنویسید