پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

اجرای فاز اول طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان در استان تهران/ طرحی مبهم با حداقل اطلاع رسانی

در حالیکه چند ماهی است خبر اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان از سوی مسئولان رسانه ایی شده ولی متاسفانه اطلاع رسانی در رابطه چند و چون اجرای این طرح و نحوه عرضه و قیمت گذاری نان و منظور مسئولان از هوشمند سازی همچنان در پرده ایی از ابهام قرار داشته و معلوم نیست که با اجرای این طرح نان چگونه به دست مصرف کننده خواهد رسید و چه کسانی از یارانه نان بهره مند خواهند شد و چه کسانی محروم!!!

البته در ابتدای هفته جاری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران ضمن اعلام خبر آغاز طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان ، با اشاره به عدم تغییر قیمت نان در سال جاری اظهار داشت: قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ می باشد و هرگونه افزایش خارج از مصوبه غیرقانونی و با متخلفین برخورد خواهد شد.

وی افزود: اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان و نصب کارتخوان ها در سطح نانوایی های استان از فردا آغاز و ۶۸۰۰ کارتخوان آماده و تحویل خواهد گردید.

معاون اقتصادی استاندار تهران با اشاره به ضرورت اجرای این طرح عنوان کرد: اجرای این طرح در سطح کشور باعث کاهش هدررفت سالانه بیش از حدود ۴ میلیون تن نان خواهد شد و از طرف دیگر با توجه به یارانه ای بودن آرد مورد استفاده نانوایی ها از قاچاق آن در سطح گسترده ای جلوگیری خواهد شد.

عسگری اجرای این طرح را عامل مهمی در مدیریت مصرف و برنامه ریزی برای جلوگیری از سومصرف این کالای استراتژیک دانست.

از سوی دیگر روز دوشنبه جلسه ستاد ساماندهی گندم آرد و نان شهرستان به ریاست رضا طاهرخانی فرماندار شهرستان دماوند و سایر اعضا در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در این جلسه فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به عدم تغییر قیمت نان در سال جاری اظهار داشت: در اجرای طرح هوشمند سازی خرید نان هیچگونه افزایش قیمت نان برای شهروندان نخواهیم داشت‌.

رضا طاهرخانی افزود: اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از قاچاق آرد و هدر رفت منابع، نقش مهمی در توزیع عادلانه یارانه‌ها دارد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح باعث ایجاد رقابت بین نانوایی‌ها خواهد شد که باعث می‌شود کیفیت نان افزایش پیدا کند و همچنین تخلفات در این حوزه به حداقل خود خواهد رسید.

رضا طاهرخانی گفت: هزینه‌های نانوایی‌ها در این طرح به اندازه کافی دیده شده است و این طرح هیچگونه افزایش قیمت و محدودیتی برای ارائه نان به مردم ایجاد نخواهد کرد

فرماندار شهرستان دماوند اجرای این طرح را عامل مهمی در مدیریت مصرف و برنامه ریزی برای جلوگیری از سوء مصرف این کالای استراتژیک دانست.

این در حالی است که بیش از ۶۰ درصد یارانه آرد و نان شهرستان هم اکنون بصورت مستقیم به اتباع خارجی بعضاً بدون مجوز تعلق گرفته و در برخی مناطق شهری و روستائی این شهرستان نظیر شهرهای آبسرد و کیلان تقریباً ۹۰ درصد نان یارانه ایی به مصرف مهاجرین افغان رسیده و سهم ایرانیان از یارانه آرد و نان حدود ۱۰ درصد می باشد.

نوشته ایجاد شد 689

دیدگاهتان را بنویسید