پایگاه خبری تحلیلی شهر آبسرد دماوند

اتباع خارجی با شرکت در طرح جدید سرشماری، اقامت موقت دریافت خواهند کرد

هر چند آمار دقیقی از تعداد مهاجرین افغان ساکن در ایران وجود ندارد ولی ظاهراً تعداد این مهاجرین رقمی بین ۳ تا ۵ میلیون نفر می باشد و همین ابهام در تعداد دقیق مهاجرین عملاً تبدیل به بزرگترین مانع در مسیر ساماندهی مهاجرین شده است

بر همین اساس وزیر کشور در نشست کارگروه ساماندهی اتباع خارجی گفت که اتباع خارجی که در طرح سرشماری جدید شرکت خواهند کرد، اقامت موقت دریافت می کنند.

«احمد وحیدی» در جلسه کارگروه ساماندهی اتباع خارجی اظهارداشت که پس از فجایعی که آمریکا در افغانستان ایجاد کرد،مشکلات فراوانی برای مردم این کشور نیز به وجود آورد و حکومت جدیدی که در این کشور تشکیل شد، حجم گسترده‌ای از مهاجرت به سمت مرزهای کشور ایران شکل گرفت.

وی اضافه کرد: برخی از این اتباع با ویزا به کشور ما وارد شده‌اند اما ممکن است در حال حاضر ویزای آنها باطل شده باشد و همچنان در کشور مانده باشند. ما تعادل جمعیتی این اتباع را نمی‌دانیم لذا به لحاظ شناخت جمعیت در شهرهای مختلف با مشکل مواجه هستیم. برهمین اساس سرشماری و شناسایی این افراد در دستور ما قرار گرفته است.

وزیر کشور ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که اتباع خارجی باید به دفاتر کفالت استانداری‌ها برای شرکت در این سرشماری مراجعه کنند، گفت: البته با دفاتر پلیس +۱۰ نیز برای مراجعه اتباع خارجی هماهنگی لازم انجام شده است تا با انجام این سرشماری در مورد نحوه خدمت‌دهی به موقع به این اتباع برنامه‌ریزی کنیم. بی‌تردید همه اتباع خارجی موجود در کشور در مهلت تعیین شده باید مراجعه کنند تا با ثبت اطلاعات آنان تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشیم. بی‌تردید اگر به هر دلیل این اتباع خارجی مراجعه نکنند از دید ما ممکن است دیگر مهاجر قلمداد نشود.

وحیدی درباره اعطای اقامت به اتباع خارجی که در این طرح سرشماری شرکت می‌کنند، اظهار کرد: به همه کسانی که در این طرح شناسایی شرکت کنند، اقامت موقت داده خواهد شد تا از این لحاظ برای آنان نگرانی وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر براساس اطلاعیه منتشر شده در وبسایت رسمی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور، طرح سرشماری برای اتباع افغانستانی فاقد مدرک، تا تاریخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد و بعد از آن تمدید نخواهد شد. بنابراین بر اساس قوانین دولتی، به تمامی اتباع خارجی که بدون مدرک معتبر یا اجازه اقامت در ایران سکونت دارند، توصیه می گردد که قبل از مهلت تعیین شده برای صدور برگه اقامتی به دفاتر پیشخوانی که کارت ملی هوشمند صادر می‌کنند مراجعه نمایند.

نوشته ایجاد شد 689

دیدگاهتان را بنویسید